30 nejzajímavějších spoluprací se značkou Nike

2.7/5 - (4 votes)

Značka Nike už dlouho navazuje různé druhy spolupráce, díky kterým se na trhu objevují jak nové barevné varianty proslulých modelů, tak i zcela nové výrobky. Po celou dobu své působnosti oregonská společnost spolupracovala mezi jinými s umělci, sportovci, módními návrháři nebo dalšími oděvními značkami. Připravili jsme pro Vás 30 nejzajímavějších spoluprací.

30 nejzajímavějších spoluprací se značkou Nike

 1. Nike SB x Supreme Dunk Hi

Oregonská společnost už mnohokrát spolupracovala se značkou Supreme odvozenou z newyorské skate kultury. Jedna z těchto spoluprací proběhla v roce 2003 a jejím výsledkem byla nová barevná verze bot Dunk Hi. Nike SB x Supreme Dunk Hi byla kombinace klasické siluety populárního modelu od Nike s živými barvami – červenou a bílou. Zlaté hvězdičky v prostřední části svršku celek příjemně ozvláštnily.

Nike SB x Supreme Dunk Hi
Nike SB x Supreme Dunk Hi
Nike
Nike
 1. Wu-Tang Clan x Nike Dunk High

Každý fanoušek rapu zná legendární skupinu ze Staten Island – Wu-Tang Clan. V roce 1999 značka Nike navazala spolupráci se skupinou raperů, čehož výsledkem byla speciální barevná varianta pro model Nike Dunk High. Boty, které vznikly v důsledku této spolupráce, byly černo-žluté, což vyjadřovalo návaznost na logo Wu-Tang Clan.

Wu-Tang Clan x Nike Dunk High
Wu-Tang Clan x Nike Dunk High
 1. Alphanumeric x Nike Dunk Low Pro B

V roce 2001 si oregonská společnost spolu s oděvní značkou Alphanumeric vzaly do parády model Nike Dunk Low Pro a propůjčily mu nový design. Takto vzniklé boty byly bílo-šedé a v přední části je umístěná značka Alphanumeric.

 

 1. Supreme x Nike SB Blazer

Další výsledek spolupráce firmy Nike a oděvní značky Supreme, tentokrát z roku 2006. Vytvořily nový design modelu Nike SB Blazer. Takto vznikly prošívané Blazery s logem Nike, jehož vzor připomínal hadí kůži.

 1. Zoo York x Nike Dunk Low Pro SP

Zoo York, stejně jako Supreme, je skateboardová značka, a proto se jí bez problému povedlo navázat s Nike spolupráci. Výsledkem byl model Zoo York x Nike Dunk Low Pro SP. Pokud se jedná o design, boty navazovaly na prostředí skaterů a na trendy, které v něm vládly.

 1. Patta x Nike Air Max 87

Výsledkem spolupráce Patta a Nike, která proběhla v roce 1987, jsou boty Air Max 87, u nichž je nejnápadnější zelené plátno kolem celých bot a také logo. Zelený je i vnitřek vzduchového polštáře v podrážce, tj. legendárního Air Max systému.

 1. DQM x Nike Air Max 90

V roce 2004 se značka Nike a DQM (Dave’s Quality Meat) rozhodly spolu něco vytvořit. Volba padla na legendární model Nike Air Max 90, který se objevil v doposud největším počtu barevných variant, pokud se jedná o výrobky oregonské společnosti.

 1. Undefeated x Nike Dunk High „Ballistic”

V roce 2003 se návrhaři Nike rozhodli spojit síly se značkou Undefeated a vytvořili novou barevnou verzi bot Nike Dunk High. Tato nová verze byla pojmenována „Ballistic” s ohledem na balistický nylon a barvu, kterou někdo považuje „vojenskou zelenou“.

 1. The Hideout x Nike Footscape Woven

Tentokrát se jedná o spolupráci z roku 2006, spojení sil značky Nike a The Hideout. Záměrem návrhářů bylo vytvoření bot, které měly připomínat koňské žíně. Projekt je natolik neschématický, že je těžké jej popsat. Je lepší se podívat na fotografii.

 1. Stash x Nike Air Max BW

Pokud se jedná o sneakery a městskou módu je značka Stash pionýrem, který je známý především svým nekonvenčním přístupem k věci. Důkazem může být právě to, že si pro zpracování vzala boty Nike Air Max BW, a to v roce 2003.

 1. Bobbito x Nike Air Force 1 High

Spolupráce z roku 2007, na které se podílel hudebník Bobbito Garcia.  Tehdy se rozhodli vytvořit novou barevnou verzi pro proslulé Nike Air Force 1. Tento výběr nebyl náhodný, protože v roce 2007 právě slavily 25. výročí svého vzniku.

 1. Union x Nike Air Force 180

Model Nike Air Force 180 nebyl častá volba pokud se jedná o spolupráci oregonské společnosti s ostatními značkami. Nicméně v roce 2005 byl zvolen právě on. Vznikla nová barevná verze tohoto modelu. Design Air Force 180 je sám o sobě dost netuctový  a v kombinaci s barevností z roku 2005 se tyto boty jeví opravdu nezvykle.

 1. Foot Patrol x Nike Air Epic

V roce 2003 značka Nike navázala spolupráci s britkým obuvnickým obchodem a vytvořili novou barevnou verzi běžeckého modelu Air Epic. Volba modelu pro tuto spolupráci nemohla být lepší.

 1. Patta x Nike Air Max 90 „Homegrown”

Tento model je dalším důkazem na to, jak často se oregonská společnost rozhodla obnovovat legendární „devadesátky“ nejen sama o sobě. Tentokrát Patta a Nike vytvořily boty, které měly připomínat zahradu. Cíle bylo dosaženo, protože zelená barva a vzory na svršku bezpochyby navazují na přírodu.

 1. Atmos x Nike Air Max 87 „Viotech”

V roce 2003 se značka Nike spolu s firmou Atmos rozhodly obdarovat novým designem model Nike Air Max 87, čehož výsledkem byla nová barevná verze „Viotech”. Kombinace hnědých odstínů a kontrastní fialové barvy se jeví opravdu skvěle.

 1. ESPO x Nike Air Force 2 Low

Tento návrh patří mezi ty nejméně schématické modely a klidně by se mohl objevit i na seznamu nejdivnějších sneakerů. Výsledek této spolupráce má opravdu daleko ke standardním Air Force 2 Low, protože spolupráce ESPO a Nike neskončila na vytvoření nové barevné verze. I když silueta zůstala beze změn, u bot si můžeme všimnout mnoha zásadních změn jako třeba to, že významná část svršku je průhledná. Jako zajímavost můžeme uvést, že boty vznikly s cílem podpořit charitativní účely.

 1. Stüssy x Nike Court Force Mids

Stüssy je značka, která vznikla v 80. letech minulého století a je známá ze streetwearového oblečení. Není se tedy co divit, že se v roce 2005 rozhodla pro spolupráci se značkou Nike, čímž vznikla zajímavá barevná verze modelu Nike Court Force.

 1. Opium x Nike Zoom Spiridon

Spolupráce z roku 2005, jejímž výsledkem byly krásné Nike Zoom Spiridon. Bylo rozhodnuto pro kombinaci černé barvy se zlatými doplňky na svršku a bílou podrážkou. Efekt pro oči je opravdu velmi blahodárný.

 1. Foot Patrol x Nike Air Stab

Další spolupráce britského obchodu Foot Patrol a společnosti Nike. Tentokrát se jedná projekt z roku 2005 – vytvoření nové barevné verze modelu Nike Air Stab. U této verze bylo rozhodnuto pro výraznou fialovou barvu s kontrastní černou a blankytnou.

 1. Staple Design x Nike Dunk Low Pro SB „Pigeon”

Boty mají název „Pigeon” nejen proto, že na sobě mají logo Staple Design tj. právě holuba, ale i proto, že jejich barvy připomínají právě tohoto ptáka. Takže u Dunk Low Pro SB z roku 2005 samozřejmě převažuje šedá barva.

 1. Kid Robot x Nike Air Max 1

Další barevná verze kultovního modelu Air Max 1 tentokrát vznikla ze spolupráce s obchodem s hračkami – Kid Robot. Návrhaři této barevné varianty se inspirovali výbavou Maserati Quattroporte III Royale. Návrh vznikl v roce 2005.

 1. Stüssy x Nike Huarache Lights

Tentokrát o něco dřívější spolupráce oregonské společnosti se značkou Stüssy, protože k realizaci došlo v roce 2003. Design modelu Huarache je sneakerheady milován a barevná varianta, která vznikla ze spolupráce se značkou Stüssy je přímo skvost pro sběratele.

 1. Wood Wood x Nike ACG Lunar Wood

Výsledek spolupráce oděvní značky Wood Wood s firmou Nike, která proběhla v roce 2007. Tato barevná varianta se bude líbit fanouškům minimalismu.

 1. Junya Watanabe x Nike Vintage Running Collection

Junya Watanebe je japonská módní návrhařka, jejíž spolupráce se značkou Nike se neomezila pouze na tuto jednorázovou působnost. V roce 2009 byla výsledkem spolupráce Nike Vintage Running Collection, ve které Junya propůjčila novou podobu modelům známým z nabídky Nike jako třeba Cortez, Daybreak, LDV a LD-1000. Všechny modely byly navržené ve stylu vintage.

 1. Junya Watanabe x Nike Zoom Haven

Trochu starší spolupráce stejné japonské módní návrhařky se značkou Nike. Tato spolupráce proběhla v roce 1999 a na svět přišlo nové vydání modelu Nike Zoom Haven.

 1. Coca-Cola x Nike Kukini

Je to extrémně limitovaná edice modelu Nike Kukini, která vnikla ve spolupráci s výrobcem jednoho z nejpopulárnějších nápojů na světě – Coca-Cola. Design bot se ukázal jako opravdu netuctový a barvy samozřejmě navazovaly na barvy Coca-Coly.

 1. Stash x Nike Air Force 1 High

Velmi zajímavá barevná varianta modelu Nike Air Force 1 High, kterou by chtělo mít ve své kolekci určitě mnoho sneakerheadů. Tato spolupráce proběhla v roce 2003.

 1. Supreme x Nike Dunk Low Pro SB

Spolupráce značky Supreme s oregonskou společností vždy způsobí, že se skaterům zrychlí tep. V roce 2002 tomu bylo přesně tak – obě značky společně vytvořily variaci na téma modelu Nike Dunk Low a propůjčily mu novou „kůži”.

 1. Stüssy x Nike Blazer

Barevná verze Blazerů, do které by se mohla zamilovat nejedna dívka. Kombinace tmavě modré a svítivě růžové na logu působí opravdu velmi zajímavě. Tato spolupráce proběhla v roce 2002.

 1. Futura x Nike Blazer

Další výjimečná barevná varianta, která vznikla v roce 2003 pro Nike Blazer. Silný dojem dělá u této verze použití bleděmodrého semiše, který je velmi zajímavě nakombinovaný se zelenými tkaničkami. Tato spolupráce měla souvislost s charitativní činností.