Air Max 120

4.6/5 - (5 votes)

Air Max 120 je dílo 90. let, které na svém rýsovacím prkně vytvořil Richard Clarke. Boty debutovaly v roce 1998 a i když si nezískaly trh s obuví stejně jako některé „boty s okénkem“, mezi tehdy dostupnými modely se něčím výjimaly.

Boty se západem slunce

Tento model se ukázal na světě ve stejném roce jako třeba Nike Air Max Plus, Nike Air Max TL nebo Nike Air Max Light, proto se musel popasovat s rodinnou konkurencí. Air Max 120 jsou charakteristické především svým specifickým svrškem. Návrhaři se v tomto případě rozhodli pro použití „klece“, která připomíná pavučinu. Na boční části svršku ve výšce kotníku je malý Swoosh. Oranžovo žlutý gradient byl inspirovaný západem slunce. Svršek je zhotovený ze speciální síťoviny, která je lehčí než ta u Air Max 98. Navíc jsou tyto boty vybaveny MX Air a reflexními prvky v přední části bot. Polštář Burst Air 270, který byl o něco menší než u předchozích modelů, velmi dobře plnil svoji funkci a způsobil, že jsou boty pružné a umožňují dynamické pohyby. Přesný název barevné verze prvních bot Air Max 120 je White/Black-Hyper Orange-Yellow. Dodnes byly boty dostupné i v dalších barevných variantách: Black-Bright Crimson, Wolf Grey, Laser Orange nebo Hyper Blue.

Návrat po létech

Na nějakou dobu zmizel model Air Max 120 z regálů obchodů. Velký návrat se odehrál až v roce 2016, když se značka Nike rozhodla uvést tento model na trh v obnovené verzi. Nové vydání barevně bezprostředně navazuje na model z roku 1998. Máme zde tedy černou, bílou a oranžovou. Na svršku nechybí ani prvek, který připomíná pavučinu. Designeři zohlednili i gradient inspirovaný západem slunce. Ve srovnání s předchozí verzí je na botě méně černé barvy. Návrhaři prosvětlili svršek a chybí třeba černá barva na opatku, které si můžeme všimnout na vydání před 18 léty. Celá konstrukce je však stejná. Tvar svršku a vzory jsou stále stejně specifické, což se může líbit mnohým sneakerheadům. Air Max 120 je především nevšední model určený pro sebejisté jedince, kteří mají rádi odvážné outfity.