Běhání a stres

behani a stres
Ohodnotit tento příspěvek

Stres je neodlučitelnou součástí našeho života. Těžko bychom dnes našli někoho, kdo by ho nepociťoval. Zůstává pouze otázka – jak si s ním poradit. Jedni ho zajídají čokoládou a jinými dobrotami. Jiní zkoušejí meditaci nebo relaxační cvičení a ještě jiní volí fyzickou aktivitu v podobě běhání. Který ze způsobů opravdu funguje?

Překonejte stres

Jistě každá z těchto metod svým způsobem funguje, poněvadž stres je jedním z nejčastějším spouštěčů návyků. Když se objeví, stane se impulsem pro sáhnutí po „odměně“, která má uklidnit naše nervy a navodit pocit úlevy a klidu. Samozřejmě vše, co v dané chvíli na nás funguje, nám pomoci bojovat se stresem. Jednak podívejme se pravdě do očí – ne všechny návyky, které nás ovládají během těžkých a stresových situacích, jsou pro nás zdravé. Právě naopak! Zajídání stresu nás může velmi rychle dovést k nadváze a psychickým problémům, například ke kompulzivnímu přejídání. Jednak jezení, to pouze vrchol ledovce. Často se nám stává, že se stresových situacích saháme po cigaretách, alkoholu či jiných návykových látkách. Tyto metody nám v boji se stresem nejenže nepomohou, ale dokonce nám mohou uškodit. Takže rčení: překonávejte stres svým vlastním způsobem, není nejlepším rádcem.

Vsaďte na sport

Namísto toho, abychom si vytvářeli nezdravé návyky, je lepší eliminovat stres metodou, jež je příznivá pro náš organizmus. Jednou z nejlepších metod je samozřejmě sport. Fyzická námaha nám umožní zapomenout o negativních věcech. Ne ode dnes je také známo, že během intenzivní práce svalů je vylučován hormon zvaný endorfin, díky čemu se cítíme šťastnější. Fyzická aktivita je bez pochyb ideální pro každého, kdo se denně zmáhá se stresem. A jakou disciplínu nejlépe vybrat?

Antistresový jooging

Prakticky každý sport může být pro naše nervy uklidňující. Jednak stojí zato vyzkoušet běhání, které kromě toho, že je dostupné pro všechny, může být pro nás velmi příjemnou aktivitou. Specialisté tvrdí, že to právě jogging je jednou z nejlépe fungující sportovní disciplínou na stres. Jakým způsobem eliminuje pocit napětí?

  • během běhání čistíme svou mysl a můžeme odvrátit svou pozornost od tohoto, co nám dříve rozhazovalo naše myšlenky. Stačí si pustit oblíbenou hudbu nebo audio book. Dobrým způsobem je také se zaposlouchat do zvuků přírody.
  • během každého běžeckého tréninku se nám okysličuje mozek a celý organismus. Díky tomu jsme zdravější, ale také se lépe cítíme po psychické stránce.
  • spokojenost, to je slovo, které běžcům dělá společnost každého dne. Bez ohledu na to, zda jste na samém počátku svého dobrodružství s běháním či trénuje již dlouhá léta, každý další kilometr či lepší běžecké výsledky Vás zajistí ohromnou radost. Dokonce i když se Vám v práci nedařilo a cítíte se z daného dne beznadějně a bez sil, úspěch v běhání Vás pomůže získat sebejistotu.
  • při běhání rovněž můžete poznávat nová místa, měnit trasy, trávit čas v přírodě. Na jaře můžete vystřídat běhání na běžeckém pásu v posilovně na park nebo les poblíž Vašeho bydliště!
  • celé Vaše tělo bude uvolněné, poněvadž během tréninku pracují všechny svaly, nejen nohy, jak by se mohlo zdát. Takový jogging může být uvolněním jak po práci a několikahodinovém sezení v kanceláři ve spjaté pozici, tak i během rána, kdy chceme nabrat energii.

A co dál? Není co tajit, že běh je skvělým způsobem pro odstranění zlých emocí přetransformování jich v něco dobrého. Není co dělat s nahromaděným stresem? Vybijte ho!

V dnešním světě se nedá vyhnout stresovým faktorů, které se objevují se na každém kroku. Je tedy třeba najít odpovídající způsob na to, jak si radit se stresem. Běh bude skvělou možností pro každého, bez ohledu na to, jakou máte kondici! Dokonce i lehký jogging si dokáže poradit s negativní energií a navodit dobrou náladu.