Co nám dává běh?

Co nám dává běh
Ohodnotit tento příspěvek

Běh je sportovní disciplína, která Vám může pomoci si zachovat dobré zdraví a štíhlou postavu.
Chcete vědět, jaké mohou být výhody pravidelného tréninku? Připravili jsme si pro Vás seznam předností běhání, díky kterým každý získá chuť se věnovat této formě fyzické aktivity.

1. Pomáhá v boji s nadváhou

Pro udrží štíhlé postavy je potřebná fyzická aktivita a běh se skvěle osvědčí v boji s přebytečnými kaloriemi. Hodina běhání může vydat 600-900 kcal. Je to velmi dobrý výsledek v porovnání z jinými aktivitami. Ve stejném čase během jízdy na kole můžeme spálit 400-500 kcal. Hodina chůze nám pomůže spálit 200-400 kcal. Dodatečnou předností může být možnost využití intervalů v běhu, což umožní spalovat tukovou tkáň ještě přes nějakou dobu po skončení tréninku.

2. Zlepšení práce srdce

Běhání snižuje krevní tlak a klidovou tepovou frekvenci. Pomáhá regulovat cholesterol zvýšením HDL a snížením LDL. Takové vlastnosti vedou k tomu, že pravidelný běžecký trénink může snížit riziko srdečních onemocnění dokonce až o 50 %.

3. Zpevnění svalů

Běhání vyvolává práci různých partií svalstva, díky čemu působí na celé tělo. Pomocí této formy aktivity můžeme zpevnit svaly nohou, hýždí či břicha. Čím větší tempo běhu, tím intenzivnější je práce svalů. Běh můžeme doplnit tréninkem v posilovně. To přinese ještě lepší efekty zpevnění a zdůraznění svalů, obzvláště jestli držíme odpovídající dietu.

4. Zabrání cukrovce

Jednou z nejčastějších civilizačních chorob je cukrovka typu II. Tomu přispívá neodpovídající dieta, nadváha a nedostatek pohybu. Běh je dobrým prevenčním prostředkem, jak minimalizovat riziko tohoto onemocnění. Potvrzuje to fakt, že se mezi běžci s diabetiky setkáváme velmi zřídka.

5. Pomáhá v udržení zdravého životního stylu

Osoby, které chtějí dosahovat čím dál lepších výsledků během tréninku, jsou motivovány k vedení zdravého životního stylu. Běžci se obvykle zdravě stravují a to svědomitě, poněvadž jim to pomáhá se udržet v dobré psychické i fyzické kondici. A možná právě běhání povede k tomu, že se zaměříte na pravidelné stravování a jakost užívaných potravin.