Jak běhat, abyste zhubli?

jak behat abyste zhublli
Ohodnotit tento příspěvek

Krásná, štíhlá a vymodelovaná postava je cílem a snem mnoha lidí na celém světě. Velká část z nich si při své cestě za dokonalostí vybírá běžeckou disciplínu. Jak ale běhat, abyste skutečně zhubli? A především, abyste zhubli v rychlém tempu?

Proč běhání?

Ze všech sportů na světě je právě běh nesmírně populární. Proč? Možná kvůli jeho všeobecné dostupnosti. Běhat můžete opravdu kde a kdy chcete, a navíc za to nemusíte platit ani korunu. To však není jediná výhoda joggingu. Tento druh tréninku má rozvojový vliv na celý organismus, pomáhá vyčistit mysl, zvládat stres, často vás vytáhne z domu, když jste zaneprázdněni a nemáte čas na kontakt s přírodou. Mohli bychom pokračovat dál a dál. Není však těžké si všimnout, že to, co lidi k běhání přitahuje, je hlavně možnost rychlého zhubnutí, tedy redukce tělesného tuku. Ukazuje se, že to není tak snadné, jak by se mohlo zdát. Nestačí jen běžet. Přesto musíte vědět, jak na to, abyste skutečně zhubli.

3 pravidla běhu pro hubnutí

  1. Pokud běháte, běhejte se zdravou dietou! Jedná se pravděpodobně o jedno z nejuniverzálnějších pravidel zdravého životního stylu, které lze přizpůsobit prakticky každé sportovní disciplíně. Je v ní však celá pravda o absenci nebo výskytu žádoucích účinků. Pokud je pro vás těžké přimět se ke zdravému jídelníčku a vzdát se oblíbených pochutin, jako jsou chipsy, slazené nápoje nebo čokoláda, pak není divu, že vám trápení nad běháním nepomůže k dosažení dokonalé figury! Základem výsledků je nejen přimět se k zeleným koktejlům, ale především změnit své návyky. Číst etikety, neustále si rozšiřovat znalosti o škodlivých látkách pro tělo a organismus a jíst pouze zdravé produkty- zní to jako recepta na nudný život, ale ve skutečnosti se z toho může vyklubat úžasné dobrodružství a dokonce vášeň!
  2. Otázka, kdy běhat – ráno, večer nebo odpoledne – se objevuje velmi často. Podle odborníků se vždy najde důvod, proč vynechat trénink ve čtyři hodiny odpoledne, a s největší pravděpodobností to bude důvod dobrý. Je pravda, že běh na lačno urychluje efekty. To sice není vědecky dokázáno, ale potvrdí to většina osob, kteří se potýkali s nadbytečným tělesným tukem a trénovali právě ráno. Jak to vysvětlit? Organismus před jídlem s fyzickou aktivitou začne spalovat energetické zásoby, které jsme nashromáždili například během zimy. Proto tuková tkáň okamžitě mizí. Takový běh se však může ukázat jako docela náročný, protože je velmi obtížné běžet s prázdným žaludkem, a navíc hrozí, že na trase např. omdlíme. Proto je dobré vypít sklenici čerstvě vymačkané pomerančové šťávy nebo sníst nějaké ovoce, abyste dodali energii sobě i svým svalům, než vyrazíte na ranní trénink. Pokud ráno nemůžete běhat, nebojte se. Ve skutečnosti je každá doba vhodná na běhání!
  3. Posledním pravidlem běhání pro zhubnutí je samozřejmě přizpůsobení tempa. Někteří lidé si myslí, že když trasu uběhnou sprintem, zhubnou rychleji. Pro ostatní má smysl pouze pozvolný běh, který zvyšuje naši vytrvalost – v pomalejším tempu pak uběhneme více kilometrů. Ale jak to je ve skutečnosti? Jakým tempem běhat, abychom zhubli? Nejlepším řešením je používat při běhu intervalový trénink, tj. běh v různých tepových frekvencích. Padesát metrů běžíte maximální rychlostí, čímž zvýšíte tepovou frekvenci na 70-80 %, a dalších 100 metrů běžíte svižným tempem, co Vám zpomalili dech. Tato metoda se používá v populárních trénincích, jako je HIIT nebo tabata, které dokazují, že intervaly pomáhají velmi rychle spalovat tuky. A mají ještě jednu výhodu – spalují déle než jen při cvičení, protože zrychlují náš metabolismus.

Běh za dokonalou postavou je dnes již nezávislou disciplínou. Někteří lidé si obalují tělo do pytlů na odpadky, aby rychleji zhubli. Jiní se zásobí speciálními pásy, aby urychlili spalování. Ale opravdu to všechno potřebujete, abyste dosáhli požadovaných výsledků? Rozhodně ne! Stačí dodržovat intervaly a systematičnost, a to jak v běhu, tak ve výživě!