Jak si vybrat boty na basketbal?

Ohodnotit tento příspěvek

I když by se mohlo zdát, ža volba bot by mohla být tak snadná jako zavazování tkaniček, v praxi to může vypadat trochu jinak. Na trhu je celá spousta modelů bot určených pro basketbal a pokud se ponoříte do nabídky třeba jen od těch nejznámějších výrobců, chytnete se za hlavu a budete mít problém. Čeho si tedy všímat a na co brát ohledy, když si chcete pořídit vhodné boty na basketbal?

Styl hry

U basketbalu se hráči dělí podle stylu hry. Jedná se o tři typy hry: rychlou, sílovou a všestrannou. Je to zásadní nejen na hřišti, ale už dlouhou dobu před tím, tj. při kupování vhodných bot. Při rozhodování, jaké boty si koupit, je třeba určit, který styl hry upřednostňujete , protože pro každý styl jsou určené jiné boty, které Vám zajistí optimální pohodlí a úroveň bezpečí. V případě rychlé hry má pro basketbalisty největší význam svoboda pohybu, takže si musí vybrat takové boty, které jim zajistí možnost dynamické změny směru při běhu. Sílová hra vyžaduje trochu těžší boty, protože tady má největší význam ochrana kotníků. Oproti tomu všestranní basketbalisté na hřišti propojují sílu i rychlost, proto potřebují univerzální boty, které jim umožní dynamický pohyb i ochranu chodidel.

Jak si vybrat boty na basketbal?
Jak si vybrat boty na basketbal?

Výška svršku

Pokud se jedná o výšku svršku, je to podobné jako se stylem hry basketbalistů a podle toho můžeme boty rozdělit do tří skupin: high-tops (nad kotník), middle-tops (velké vykrojení v okolí kotníku) a low-tops (pod kotník). Boty nad kotník zajistí bezpečí a stabilitu během hry. V botách s tímto střihem svršku je kotník dostatečně zpevněný a boty navíc obsahují dodatečné stabilizující prvky. Boty typu middle-tops umožňují díky vykrojení kolem kotníku větší dynamiku pohybu. Boty pod kotník nejsou zpravidla určené pro profesionální hráče, ale spíše pro lidi, kteří hrají basketbal pouze rekreačně. Boty s tímto nízkým svrškem nezajistí vhodnou úroveň bezpečí a sportovec, který hraje intenzivně, by mohl být vystaven riziku zranění kotníku.

Jak si vybrat boty na basketbal?
Jak si vybrat boty na basketbal?