Jóga – nezbytnost pro dobrý začátek

yoga
Ohodnotit tento příspěvek

V poslední době se jóga stává čím dál populárnější aktivitou. Její výhody doceňují jak ženy, tak i muži. Možná právě proto čím dál více fitness klubů nabízí lekce cvičení tohoto typu a školy jógy rostou jako hřiby po dešti. Jednak ještě předtím, než se rozhodneme pro tento módní trénink, je dobré vědět, jaké výhody přináší a jaká s sebou nese rizika. A také jak se na cvičení jógy připravit.

Jóga – proč je dobrá?

Jóga spočívá především v učení se správného dýchání, posílení hlubokých svalů, protahování a… meditaci. Spojení všech těchto faktorů vede k tomu, že ačkoliv se nám jóga může zdá být lehký mentální trénink, může to jednak být velmi náročné a současně nám také jóga umožní vymodelovat postavu. Rozlišujeme několik typů jógy, ale každý z nich zajistí, že:

  • snížíme krevní tlak
  • pomůžeme si s problémem s nespavostí
  • zvýšíme elastičnost těla
  • zlepšíme svůj metabolismus
  • máme pozitivní vliv na srdce
  • zlepšíme si kondici a vytrvalost těla

Jak se můžete domyslet, pokud máme problém s některým z výše uvedených bodů, o to více bychom se měli ke cvičení jógy motivovat.

Kdo by neměl cvičit jógu?

Je pravda, že jóga patří mezi jednu z nejbezpečnějších aktivit, jednak ale pro cvičení jógy je několik kontraindikací. Pokud máte problém s kterým z níže uvedených, může jóga značně zvýšit riziko úrazů:

  • osteoporóza v pokročilém stádiu
  • silné bolesti páteře
  • problémy s rovnováhou

Ženy během prvních dnů menstruace by také měly být opatrné – obzvláště během vykonávání obrácených pozic. A ačkoliv není jóga během těhotenství zakázaná, měli bychom tak jako každou jinou aktivita, rovněž i tuto konzultovat s lékařem.

Jak se na jógu obléct?

Především – svobodně! Nejdříve se zamyslete nad tím, v čem se cítíte dobře: legíny, a možná volné kalhoty? Přiléhavý top anebo volné tričko? Nejdůležitější je to, jak se cítíme. Musíme jednak mít na paměti několik zásad. Během jógy vykonáváme mnoho pozic, které mohou vést k tomu, že kalhoty či mikina nebudou držet na svém místě, pokud nemají pružné lemy. Z tohoto důvodu se mnoho osob rozhoduje pro přiléhavé legíny, doplněné volnou mikinou, pod kterou si berou top anebo sportovní podprsenku. Obrácené pozice téměř jistě změní umístění Vašeho oblečení!

Jaké boty vybrat?

„Boty na jógu?!” Určitě když už víte specifikaci tohoto sportu, nemůžete uvěřit tomu, že se na józe nosí jakékoliv boty. No ovšem – nejpopulárnějším způsobem cvičení jógy je boso. To poskytuje největší kontrolu nad tělem a obvykle je to také nejlepší způsob, jak zabránit uklouznutí. Ale čím dál více firem nabízí obuv na jógu, ze kterých mnoho osob rádo čerpá. Čím se charakterizuje? Jaké plusy vyplývají z nošení bot tohoto typu? V první řadě, tato obuv připomíná spíše ponožky, akorát že bez prstů nebo s předělem mezi prsty. Obuv se opírá na elastických páscích, díky čemu se ideálně přizpůsobí noze. Na spodní straně má typickou podrážku a přilnavý materiál. Taková obuv se rozhodně osvědčí tehdy, kdy se necítíme komfortně bez bot anebo se obáváme o hygienické podmínky během chození po podlahách ve fitness klubu boso. V této otázce je volba pouze na Vás!