Trekové boty – koupit si větší nebo menší?

Ohodnotit tento příspěvek

Říká se, že stejná velikost nemusí být vždy stejná, proto obzvláště při kupování bot online je třeba na to dávat pozor. Dospělým už chodidlo neroste, nicméně v různých druzích bot potřebujeme různé podmínky. Jak si tedy vybrat vhodné trekové boty? Koupit si větší nebo raději menší?

Idealní přizpůsobení

Naše chodidla jsou často mimo velikost. Mnoho lidí si stěžuje na disproporci mezi levým a pravým chodidlem. Rozhodně to komplikuje koupi bot, když stojíme před rozhodnutím pro výběr nejlepších bot na vysokém podpatku nebo balerínek. Takové boty musí být dobře přiléhavé, aby nepadaly ani netlačily. Takže by se hodilo říci, ža otázka, zda si koupit menší nebo větší boty, je zde bezpředmětná. Pro ideu perfektní přiléhavosti boty k chodidlu se poslední dobou nadchli i návrhaři sportovních bot, jejichž misí se stala přesná reprodukce tvaru chodidla v unikátních modelech bot. Odtud vane vítr, když se na trhu objevily všechny modely s tak zvaným ponožkovým svrškem. Avšak každý, kdo má co do činění s trekovými boty, ví, že tato otázka má rozhodně smysl. Proč?

Trekové boty – koupit si větší nebo menší?
Trekové boty – koupit si větší nebo menší? https://www.quora.com

 Treking

Slovo trek pochází z jižní Afriky, kde přesně znamená putování po cestách. Časem však začala být treková obuv ztotožňována s obuví outdoorovou, tj. všemi moledy bot na zimu nošenými denně. To však nemění nic na tom, že treková obuv je určena hlavně pro horské túry a horolezectví, takže musí zajistit nadprůměrné pohodlí. V tomto kontextu otázka, zda si vybrat menší nebo větší boty, dostává smysl. Mnoho činitelů způsobuje, že na cestách naše chodidla otékají. Navíc si do těchto bot bereme většinou silné ponožky, které nás mají chránit před chladem. Odpověď se tedy nabízí sama – boty by měly být o něco větší, ale nemohou se lišit přespříliš od velikosti, kterou nosíme běžně. Perfektní přiléhavost tady opravdu není na místě, stejně jako příliš malé boty, které by mohly velmi rychle způsobit poranění chodidel a být tak příčinou nuceného konce výpravy. Pokud máme brát v potaz pohodlí i bezpečí, pamatujme na silnější ponožky při zkoušení bot. Pro pohodlí na cestách většinou stačí, aby boty byly větší o půl čísla než běžně nosíme. Správná volba bot je základ pro dojití do vytyčeného cíle.