Jak si vybrat boty na volejbal?

Ohodnotit tento příspěvek

Volejbal je velmi dynamický sport, při kterém se hráči velmi rychle přemísťují po hřišti. Klíčový význam pro výbavu hráčů mají boty, které musí zajistit bezpečnost a dynamiku pohybu. Volejbalová obuv musí být tedy zhotovená z vhodného materiálu a mít vhodnou konstrukci.Na co se tedy zaměřit při vybírání bot pro tuto sportovní disciplínu?

Co je na volejbalových botách nejdůležitější?

Stejně jako v případě ostatních sportovních disciplín má u bot na volejbal obrovský význam podrážka. U tohoto druhu obuvi by měla být podrážka zhotovena z pryže přizpůsobené povrchu podlah ve sportovních halách. Podrážka musí zajistit dobrou přilnavost k podloží a minimalizovat tím riziko uklouznutí. V případě volejbalisty má přilnavost největší význam při startu a brždění, proto musí být boty konstruované tak, aby byla úroveň přilnavosti maximální právě v těchto okamžicích. Navíc volejbalista se často přemísťuje do strany, takže boty mu musí usnadnit i tento druh pohybu. To znamená, že musí zajistit boční stabilitu, díky které závodník při změně směru neztratí rovnováhu.

Jak si vybrat boty na volejbal?
Jak si vybrat boty na volejbal?

Velký význam má i hmotnost volejbalové obuvi, protože boty určené pro tento sport jsou obvykle charakteristické menší hmotností než u běžecké nebo atletické obuvi. Hlavní materiál, ze kterého jsou obvykle tyto boty zhotovené, je syntetická kůže a prodyšná síťovna umožňuje odvádět vlhkost z boty ven a tímto zajistí zvýšení pocitu pohodlí během hry.

Volejbalisté se obvykle ukazují na hřišti ve dvou typech bot: nižších a vyšších. Nižší boty umožňují větší dynamiku pohybů a vyšší boty zajistí větší stabilizaci a ochranu kotníků. Výběr vhodné výšky svršku záleží stejně jako u basketbalu na preferenci konkrétního hráče a jeho stylu hry. Stojí za to si uvědomit, že na tomto druhu obuvi nemá cenu šetřit, protože koupě profesionálních bot je investice do vlastního pohodlí a především do bezpečí na hřišti.