Na co zaměřit pozornost během výběru bot na běhání?

boty na behani
Ohodnotit tento příspěvek

Dobře vybraná obuv, to je základním element sportovního vybavení každého běžce. V dnešní době můžeme v obchodech najít mnoho fantastických modelů určených pro nadšence této fyzické aktivity. Top značky využívají mnoho inovačních technologií, které mají zajistit komfort a bezpečí během tréninku. Přemýšlíte nad tím, jaké boty naběhání vybrat? Ne víte, na co se při nákupu zaměřit? Využijte z naších rad!

Dobrý výběr, tedy na je dobré pamatovat?

Sportovní boty musejí být především pohodlné. Každý běžec chce čerpat radost a satisfakci z uběhnutých kilometrů, proto by obuv v tom neměla žádným způsob překážet. Abychom se vyhnuli nepohodlí během běhu, je dobré se zaměřit na materiály, ze kterých je konkrétní model vyroben. Klíčový význam mají nejen materiály, viditelné na první pohled, ale rovněž ty, které se nacházejí ve vnitřku bot. Měkké polstrování může zajistit skvělou ochranu před vznikem nepříjemných a bolestných oděrek na kůži.
Odolná konstrukce běžeckých bot zajistí, že si obuv poradí s intenzivním nošením a bez problému v nich zdoláte stovky nebo dokonce tisíce kilometrů. Před nákupem je dobré si model důkladně prohlédnout, abychom se ujistili, že se producent postaral dokonce i o ty nejmenší detaily, jak v případě svršku, tak i podrážky.

Odpružení – garance bezpečného běhu

Tlumení energie otřesů je neobvykle důležitá v případě běžců, kteří trénují na tvrdém povrchu. Dobrý systém odpružení tlumí otřesy, a tím zajistí komfort tréninku a ochranu kloubů i kostí, které jsou v důsledku značného zatížení vystaveny řadě vážných zranění. Za pozornost stojí řešení, která můžeme nalézt mimo jiné v běžeckých botách Nike. Tým z Beaverton již dlouhá léta pracuje nad technologiemi, které mají zajistit optimální odpružení každého kroku. Již v 70. letech 20. století se na trhu objevily první modely vybavené slavným vzduchovým polštářkem, umístěným ve středové podrážce. Současně koncern z Oregonu užívá také mnoho jiných technologií, například neobvykle pružnou pěnu React. Jiné renomované sportovní značky také mají své nápady, které garantují běžcům tyto žádané přednosti – adidas užívá například technologicky inovační pěnu BOOST, a v botách na běhání ASICS se již dlouhé roky dokonale osvědčuje systém známý pod názvem GEL.

Boty na běhání a druh povrchu

Při výběru bot na běhání je třeba brát v úvahu typ povrchu, po jakém nejčastěji běháme. Asfalt, dlažební kostky, beton nebo třeba lesní či horská stezka? V případě tvrdého povrchu se nejlépe osvědčí model vybavený novodobým systémem odpružení. Značný význam má také odpovídající stabilita nohy.
Do lesa nebo na horské stezky se značně lépe osvědčí boty na běhání se silně profilovanou podrážkou. Svršek by měl dobře přiléhat k noze a podrážka zajistit odpovídající přilnavost k povrchu, dokonce i na tom mokrém.