Jak čistit sportovní boty?

cisteni bot
Ohodnotit tento příspěvek

Sportovní boty bývají ohroženy různými typy znečištění, a to mnohem více, než kterýkoli jiný typ obuvi, kterou každodenně nosíme. Vyplývá to ze skutečnosti, že se většina z nás nechce vzdát svého tréninku pod širým nebem, ani když počasí zrovna nepřeje.

Máme-li hned po tréninku pod vrstvou bláta a prachu problém identifikovat původní barvu svých milovaných bot, zápasíme s chutí prostě je jen tak vhodit do pračky. Pamatujte ovšem na to, že výrobci důrazně nedoporučují praní sportovní obuvi. V nejlepším případě může takové počínání skončit skvrnami, v tom nejhorším – rozlepením, poškozením nebo zdeformováním bot. Dnes vám poradíme, jak účinně a bezpečně čistit svou sportovní obuv.

Návod na vyčištění sportovních bot

 1. Před začátkem čištění vytáhněte ze svých bot tkaničky a vložky.
 2. Pomocí teplé vody je očistěte od bláta a špíny. Pokud zašpinění na podrážce drží opravdu zarytě, použijte kartáč. Nezapomeňte ale, aby měl měkký vlas.
 3. Připravte si směs vody a čisticího přípravku. Za tímto účelem můžete použít prášek nebo jiné prací prostředky, anebo také jemný saponát na nádobí.
 4. Připravený roztok naneste na boty pomocí měkké houbičky nebo hadříku. Očistěte důkladně celý zašpiněný povrch. Pokud máte problém se záhyby, použijte k čištění starý kartáček na zuby. Na závěr přetřete boty čistou vodou.

Návod, jak sportovní boty vysušit

 1. Umyté boty nenechávejte na topení, ani je nesušte v sušičce. Příliš teplý vzduch je totiž může poškodit. Sportovní boty vždy sušte při pokojové teplotě.
 2. Vnitřky bot vyložte papírem nebo papírovými utěrkami. Vyhněte se lakovanému a potištěnému papíru, protože by mohl vaše boty obarvit.
 3. Nechte boty ležet v přirozené poloze až 48 hodin.
 4. Pokud potřebujete boty vysušit rychle, investujte do speciální sušičky na boty. Tento přístroj je k sušení vašich sportovních bot zcela bezpečný.

Návod na čištění vložek

 1. Po vyjmutí vložek z bot je vyčistěte s pomocí měkkého kartáčku a vody s čisticím přípravkem.
 2. Jakmile se vám podaří nečistoty odstranit, opláchněte vložky pod teplou vodou.
 3. Rozvěste je na dobře větraném místě a sušte je, dokud zcela neoschnou.
 4. Pokud na vložkách i navzdory vyčištění nadále zůstává nepříjemný zápach, vyměňte je za nové.